Nejčastější omyly při výběru střední školy

12. 03. 2021


Kamarádi a výběr střední školy
Franta chce jít na průmyslovku, ale jeho nejlepší kamarád Honza jde na gympl. Proto se Franta vzdá průmyslovky a taky jde na gympl, aby neztratil kamaráda. Má na to? Co bude dál? Nebo, Eliška se rozhodla, že půjde na kadeřnici a její kamarádka Klára uvažuje nad zdravkou. Eliška jí stále přemlouvá…
Nenechte kamarády rozhodnout o tom, jakou cestou se v životě vydáte! 

Nepodceňujte zájmy 
Pokud má dítě nějaký vyhraněný zájem například o techniku, určitě to neberte na lehkou váhu. Studovat to, co ho baví, je pak pro něj mnohem snazší. Pokud nemá zájem o nějaký konkrétní obor, zkuste se orientovat podle známek z předmětů na základní škole. 

Zvažte denní dojíždění
Zvažte, jestli opravdu chcete, aby vaše dítě dojíždělo každý den hodinu do školy a zpět. Krom toho, že cestováním stráví za školní rok asi 400 hodin, musíte počítat s tím, že pokud bude končit ve škole například ve čtyři, v zimě bude přijíždět už za tmy a stejně tak bude za tmy do školy odjíždět.

Nezapomeňte na reference
Zeptejte se rodičů dětí, které na střední školu už chodí, a dítě ať si popovídá přímo se studenty. Zkušenost například se špatnou nebo naopak příliš přísnou morálkou, pedagogickým sborem a výukou vůbec, vám zprostředkují nejlépe. 

Neváhejte a poraďte se
S výběrem studia na základní škole nejčastěji pomáhá třídní učitel, výchovný poradce nebo školní psycholog. Existuje několik dalších možností, jež lze využít. Stále nejste rozhodnuti nebo máte studijní, výchovné nebo jiné problémy? Obraťte se na odborníky v pedagogicko-psychologické poradně, kteří vám také pomohou.

Nezapomeňte – o úspěšném přijetí rozhoduje i dobře zvládnutá přijímací zkouška
Pokud škola pořádá přijímací zkoušku, je nutné se na ni připravit. Vypracujte si domácí plán – nad přípravou je lepší strávit každý den 30 minut než jednou týdně dvě hodiny. Neodsouvejte nejtěžší látku na konec přípravného období a ani se nepokoušejte naučit vše naráz. Průběžně si ověřujte, co jste se již naučili (např. porovnávacími testy). Řada středních škol organizuje přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. 
 
Jak začít vybírat střední školu?
 
Studuj s námi