Jak být připraven na bezpečnou zimní jízdu

01. 12. 2017


Přinášíme Vám tipy, jak připravit své auto na nadcházející zimu.

Doporučení přidává vedoucí břeclavského servisu, Patrik Dejl.

Pneumatiky a brzdy

Mezi hlavní zásady patří výměna letních pneumatik za zimní. Na sněhu mají při rychlosti 50 km/h na délce 43 metrů o celých osm metrů kratší brzdnou dráhu a lépe se zimní guma chová při nízkých teplotách i na suchu. Zimní pneumatiky jsou navíc na řadě silnic s označením zimní výbava povinné.

Při výměně pneumatik je potřeba provést kontrolu podvozku, případně seřídit geometrii, zejména pokud investujete do nové sady pneumatik,“ připomíná Patrik Dejl. „Důležité jsou samozřejmě i brzdy, brzdové obložení, kotouče, brzdové hadice a trubky, kde hrozí případná netěsnost nebo koroze,“ dodává vedoucí břeclavského servisu.

kontrola-brzd-a-pneumatik.jpg

zimni-test-baterie.jpg

Baterie a dobíjení

Pokud se chcete vyhnout problémům se startováním, měli byste mít řádně nabitý akumulátor. „Akumulátor při dvacetistupňových mrazech ztrácí až polovinu své kapacity. Máte-li ve vozidle akumulátor staršího data, jehož správnou funkcí v následujícím půlroce si nejste jistí, raději jej vyměňte.

"Určitě bude lepší před zimním obdobím do automobilu něco investovat než se potom trápit,“ radí Dejl. Životnost baterie je 4 až 6 let. Kontrolou by mělo projít i dobíjení, abyste měli jistotu, že alternátor baterii správně dobíjí. „Mnohem náročnější práci mají akumulátory v naftových vozech, kde je pro snadný start důležitá i správná funkce žhavicích svíček,“ doplňuje Dejl.

Výměna oleje a kapalin

Před začátkem zimy byste měli zkontrolovat motorový olej a vyměnit v ostřikovačích kapalinu za nemrznoucí směs. Olej, začínající označením 15 W, má náležité mazací schopnosti jen do minus 20 stupňů Celsia. Naopak ten, jenž má na začátku 0 W, zvládne i mráz minus 35 stupňů. Výměnu nebo kontrolu si zaslouží také směs v chladícím okruhu a hladina brzdové kapaliny.

Máte-li dieselové auto, natankujte dostatečně s předstihem zimní nebo raději arktickou naftu, případně nalijte do nádrže příslušné aditivum. „Každá lepší čerpací stanice v dnešní době už nabízí
paliva, v nichž jsou tato aditiva už obsažena
. Jejich výrobci garantují, že je palivo připraveno na zimní provoz,“ upozorňuje Dejl.

Kontrola-motoroveho-oleje.jpg

vymena-steracu.jpg

Dobrý výhled a výbava vozu

Na zimu je také ideální pořídit novou lištu u stěračů na čelním skle, abyste se netrápili nezničitelnými čmouhami. Smetáček na sníh a kvalitní škrabka jsou v zimě samozřejmostí.
Přibalte si rovněž rukavice, aby vám neomrzaly prsty, sprej na rozmrazování skel, náhradní tekutinu do ostřikovačů a sněhové řetězy, pokud nevíte, kam vás vítr zavane. Do hor se rovněž hodí pytlík s pískem a lopatka.

Ochrana karosérie

Víte-li o drobných poškozeních laku, zakryjte je před příchodem zimy alespoň lakovací tužkou nebo sprejem, ať zlikvidujete místa, která bývají zárodkem rozsáhlé koroze. „Důležité je auto důkladně umýt a lak navoskovat. V oblastech, kde se silnice solí, doporučuji připlatit si i za mytí podvozku. Tento program vám nabídnou dnes snad všechny myčky,“ vypočítává Patrik Dejl ze společnosti AGROTEC.
Silikonovým olejem ošetřete pryžová těsnění dveří a oken, ať nepřimrzají.

kontrola-karoserie.jpg

hlavne-bezpecne.jpg

Hlavně bezpečně

Během jízdy se vyplatí sledovat teploměr na palubní desce. „Za humny“ může být počasí mnohem méně vlídné než v místě, kde do vozu nastupujete. Na sněhu nebo při namrzlé vozovce
nechávejte mezi vámi a autem před vámi větší rozestupy, abyste vždy stačili v případě potřeby dobrzdit. Na škodu ani nebude, když se před zimní jízdou rozhodnete absolvovat školu smyku, zvlášť máte-li nový vůz nebo patříte ke „svátečním“ řidičům.


Pokud si nedůvěřujete, využijte nabídku Zimní servisní prohlídky, kterou můžete využít na našich pobočkách v Brně, Břeclavi a Hustopečích.

Zimní servisní prohlídka Kia za 299 Kč!
Více informací se dozvíte níže.

Zimní servisní prohlídka

Využijte jedinečnou nabídku na zimní servisní prohlídku za pouhých 299 Kč včetně zátěžového testu autobaterie!

Dopřejte svému vozu péči v autorizovaném servisu

Připravili jsme pro vás zimní servisní prohlídku vašeho vozu. Provedeme test autobaterie, diagnostiku,
zkontrolujeme podvozek a mnoho dalšího. Samozřejmostí je výhodná nabídka zimních kompletních kol
a možnost přezutí nebo uskladnění kol za skvělé ceny.

Interaktivní leták Hustopeče a Břeclav

Interaktivní leták Modřice